Spring Show Results 2018

Miniature Judge: Mr Seaward

 

Class 1 Miniature Novice

1st Seva Oronoko, D Luck

2nd Elson Scarlett Express, L White

3rd Snelsmore Tetbury, C Goatley

 

Class 2 Miniature Yearlings

1st Farwind Peaches’N’Cream, E Light

2nd Witcombe Kingfisher, L White

3rd Bwlchclawdd Hettie, L Good

 

Class 3 Miniature Newcomers

1st Snelsmore Tetbury, C Goatley

2nd Witcombe Kingfisher, L White

 

Class 4 Miniature Two-year old

1st Snelsmore Tuffle, D Tarpey

2nd Witcombe Jackanory, L White

3rd Snelsmore Tetbury, C Goatley

 

Class 5 Miniature Three-year old

1st Snelsmore Sebastian, D Tarpey

2nd Kingsacre Mr Chief, G. Robins & D Elphick

3rd Buxted Poldark, R Rands

 

Class 6 Miniature Intermediate

No ponies forward

 

Class 7 Miniature Geldings

1st Buxted Pegasus, R Rands

 

Class 8 Miniature Mare

1st Buxted Penny Poppy, J Jones

2nd Wintermoore Betty Boop, M Lawrence

3rd Elson Scarlett Express, L White

 

Class 9 Miniature Stallions

1st Buxted Marksman, J Jones

2nd Seva Oronoko, D Luck

3rd Buxted Principle Boy, D Elphick

4th Parlington Orson, L White

Class 10 Owner Bred

1st Hatchford Carousel, J Hill

2nd Callum of Wortingwood, G Getley

3rd Farwind Peaches’N’Cream, E Light

 

Class 11 Open solid colour including black

1st Hestigarth Ike, S Newell

2nd Elson Scarlett Express, L White

3rd Ceann Charm, B Jacques & S Greene

4th Buxted Darius, A Page

5th Cullum of Wortingwood, G Getley

 

Class 12 Open Veteran

1st Parlington Orson, L White

2nd Cullum of Wortingwood, G Getley

 

Class 13 Open Broken Coloured

1st Hollydell Hearsay, H Linfield

2nd Witcombe Jackanory L White

3rd Hykos Indian Domino, Poynters Riding Center

Standard Judge: Mrs S Seaward

 

Class 14 Standard Novice

1st Foxedge Zeus II, W Wooley

 

Class 15 Standard Yearling

1st Foxedge Zeus II, W Wooley

2nd Firle Scotty, S Garlick

 

Class 16 Standard Newcomers

1st Hollydell Hearsay, H Linfield

 

Class 17 Standard Two-year old

1st Champlers Rosetta, D Pickett & M Sargeant

2nd Hollydell Hearsay, H Linfield

 

 

Class 18 Standard three- year old

1st Buxted Exclusive, The Hawkins-Smith Family

2nd Helawi Rossina Rose, W Wooley

3rd Blackertor Red Magerta, J Hill

 

Class 19 Standard Intermediate

1st Champlers Rose Petal, D Pickett & M Sargeant

2nd Champlers Rose Blossom, L Rowland

3rd Ceann Paige, H Creasey

4th Hatchford Carousel, J Hill  

 

Class 20 Standard Gelding

1st Hestigarth Ike, S Newell

2nd Blackertor Redstar, D Bellamy

3rd Hykos Indian Domino, Poynters Riding Center

4th Cullum of Wortingwood, G Getley

 

Class 21 Standard Mare

1st Champlers Rose Petal, D Pickett & M Sargeant

2nd Ceann Charm, B Jacques & S Greene

3rd Champlers Rose Blossom, L Rowland

4th Cranford Fiddledy Dee, G Hart & K Whitmee

5th Ceann Paige, H Creasey

6th Acanthis of Bremore, E Wilson

 

Class 22 Standard Stallion

1st Buxted Darius, A Page

2nd Helawi Nicotiana Calico, W Wooley  

 

Class 23 Young Handlers 4-10 years

1st Cranford Hector, F Taylor

2nd Blackertor Redstar, D Bellamy

3rd Buxted Pegusus, D Robin

4th Allenmoor Farah, C Berry

 

Class 24 Young Handlers 11-17 years

1st Acanthis of Breamore, E Wilson

2nd Selaw Scout, A Hack

 

Class 25 Lead Rein

1st Cranford Fiddledy Dee, L Dales

2nd Sharptor Desire, H Randall

3rd Blackertor Redstar, D Bellamy

 

Class 26 First Ridden

1st Cranford Hector, F Taylor

2nd Serenteifi Sian Huddus, H Randall

 

Class 27 Open Ridden

1st Sharptor Bellisima, E Andrews

2nd Sharptor Desire, C Randall

3rd Cranford Hector, F Taylor

 

 

Class 28 Novice Driving

1st Hestigarth Ike, S Newell

2nd Selaw Scout, A Hack

3rd Acanthis of Bremore, E Wilson

 

Class 29 Driving

1st Hestigarth Ike, S Newell

2nd Cullum of Wortingwood, G Getley

3rd Selaw Scout, M Mc Farlane

Championships

Miniature Junior Champion

Snelsmore Sebastian, D Tarpey

Miniature Senior Champion

Buxted Penny Poppy, Buxted Stud

Miniature Ring Champion

Snelsmore Sebastian, D Tarpey

Standard Junior Champion

Buxted Exculsive, The Hawkins-Smith Family

Senior Standard Champion

Champlers Rose Petal, D Pickett & M Sargeant

Standard Ring Champion

Champlers Rose Petal, D Pickett & M Sargeant

Ridden Champion

Cranford Fiddledy Dee, L Dales

Driven Champion

Hestigarth Ike, S Newell

Gelding Champion

Hestigarth Ike, S Newell

Reserve Miniature Junior Champion

Snelsmore Truffle, D Tarpey

 

Reserve Miniature Senior Champion

Buxted Marksman, Buxted Stud

 

Reserve Miniature Ring Champion

Buxted Penny Poppy, Buxted Stud

 

Reserve Standard Junior Champion

Champlers Rosetta, D Pickett & M Sargeant

 

Reserve Standard Senior Champion

Ceann Charm, B Jacques

 

Reserve Standard Ring Champion

Buxted Exclusive, The Hawkins-Smith Family

 

Reserve Ridden Champion

Cranford Hector, F Taylor

 

Reserve Driven Champion

Cullum of Wortingwood, G Getley

 

Reserve Gelding Champion

Cullum of Wortingwood, G Getley

Supreme Champion
Snelsmore Sebastian, D Tarpey
Reserve Supreme Champion
Champlers Rose Petal, D Pickett & M Sargeant
Reserve Reserve Supreme Champion
Cranford Fiddledy Dee, G Hart & K Whitmee
Champions

Champions

©  Southern Shetland Pony Group - Website created & maintained by Becky Westall